Wizyta nauczycieli z Hiszpanii i Portugalii

Kwiaty z bibuły na tablicy korkowej.jpg

W dniach od 8 do 12 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole delegację nauczycieli z Hiszpanii oraz Portugalii, którzy przybyli do naszej szkoły na job shadowing, czyli uczenie się przez obserwację pracy innych. Była to wspaniała okazja na wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy współpracującymi ze sobą krajami w projekcie Erasmus +.

Podczas pięciodniowego pobytu goście uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w naszej szkole. Wysłuchali koncertu chóru szkolnego, obserwowali lekcje biologii, chemii, informatyki, godziny wychowawczej oraz zajęć językowych. Część z nich odbyła się na świeżym powietrzu wykorzystując sprzyjająca za oknem aurę. Był również czas na spotkanie z nauczycielami współorganizującymi kształcenie oraz pedagogiem szkolnym.

W trakcie wizyty znaleźliśmy czas na poznanie i porównanie systemów edukacji, systemu nadzoru nad bezpieczeństwem uczniów oraz organizacją i funkcjonowaniem szkoły. Zaprezentowaliśmy praktyczne wskazówki, techniki i metody aktywizujące wykorzystywane podczas codziennej pracy przez nauczycieli naszej szkoły. W trakcie zajęć wykorzystywano metodę CLIL, TIK oraz narzędzia multimedialne, w tym tablety oraz drukarkę 3D. Z dużym zaangażowaniem dzieliliśmy się swoim warsztatem pracy i wiedzą, a uczniowie chętnie nawiązywali kontakt z gośćmi ćwicząc przy tym swoje umiejętności językowe.

Mimo napiętego grafiku był też czas na zapoznanie z polską gościnnością, kulturą oraz tradycją. Dzięki uprzejmości rodziców naszych uczniów goście mogli skosztować tradycyjnych potraw takich jak babka oraz delektować podniebienie smacznymi wypiekami. Popołudniami uczestnicy Job shadowing odkrywali atrakcje Białegostoku i okolic. To był wspaniały i owocny czas, pełen niesamowitych wrażeń i emocji, który na długo zostanie w pamięci.